2011. február 17., csütörtök

A levegő nem semmi - kísérletek környezetből

Ezeket a kísérleteket nagyon egyszerű megcsinálni, és egész jól szemléltetik, hogy a levegő is valami és csak azért mert nem látjuk, nem tapintjuk és halljuk még létezik.
Nálunk persze a második, a  gumicukros volt a kedvenc, saját magamnak is ki kellett osztanom párat (gumicukrot) mert senki sem akarta beáldozni az övét, hátha mégsem sikerül a kísérlet.




1. Mi van a pohárban - avagy a levegő nem semmi 
levegőSzükséges eszközök
Egy nagyobb, vízzel félig megtöltött átlátszó tál, egy átlátszó pohár.
Eljárás
A poharat nyomjátok szájával lefelé a tálba, ezután lassan húzzátok ki a vízből, közben tartsátok egyenesen. Nézzetek bele, majd a poharat ismét nyomjátok bele a vízbe szájával lefelé, de most kissé döntsétek is meg.
Megfigyelés
Az első merítésnél száraz maradt a pohár belseje. A második alkalommal a megdöntött pohárban buborékok szállnak fel a felszínre.
Magyarázat
A pohár nem üres, levegő van benne, ami nem engedte behatolni a vizet. A levegő gáz halmazállapotú, színtelen, szagtalan. Láthatóvá tehető azonban, amikor folyadékon buborékoltatjuk keresztül.





2. El tud-e merülni a vízben két gumimaci anélkül, hogy nedves lenne? 
gumimacikSzükséges eszközök
Egy vízzel félig töltött nagyobb tál, 2 gumimaci, egy teamécses alumíniumtálkája, és egy csipet vatta, amivel kibéleljük az edénykét.
Eljárás
Béleljük ki vattával a kis „csónakot”, majd helyezzük bele a két gumimacit. Helyezzük rá az alumíniumtálkát a vízre, hogy ússzon.
Borítsuk az üres poharat szájával lefelé a macik fölé, majd egyenesen tartva lassan nyomjuk le a tál aljáig. Ezután ismét húzzuk ki lassan a vízből a poharat, és várjuk meg, míg az utasok ismét a felszínre úsznak.
Megfigyelés
A tál átlátszó falán keresztül látható, hogy sem a vatta, sem a macik nem lettek vizesek a búvármerüléskor. Általában igen meglepődnek a gyermekek, amikor tapintással is érzékelik, hogy minden száraz maradt.
Magyarázat
A pohárban lévő levegő nem tudott távozni a víz felszínén, mert felfogta a bemerített pohár. A bent lévő levegő nem engedte be a vizet. A búvárharangok is ezen az elven működnek. 

Ezt remek kísérletet  a Családi net oldaláról vettem.

2011. február 15., kedd

Mozart - a gyerekek idegrendszerének feltöltődéséhez



A Mozart hatás-ról olvastam jót is rosszat is.

Voltak akik szerint igenis segít Mozart zenéje, voltak akik szerint  nem segít sem az intelligenciában, sem a figyelemzavar javításában.

Szerintem igenis nyugtatólag hat a zenéje. Nálunk már évek óta komolyzenáre ébrednek a gyermekeim. Amikor csörög az óra(vagyis zenél nekem - mert a csörgést nem szeretem) akkor átmegyek hozzájuk és bekapcsolom vagy a Bartók rádiót, mert ott is gyönyörű darabokat játszanak, vagy valamit CD-ről. Mozartot persze a legtöbbet. (És nem morognak, vagyis ha igen akkor nem a zene, hanem a kelés miatt.
)
Volt ugyanis egy tanulmány, ami felkeltette az érdeklődésemet. Dr. Tomatis fül, orr, gége specialista, sebész, feltaláló 50 éve tanulmányozza a fül fontosságát.Ezt a rövid idézetet innen másoltam ki:

Az idegrendszer képes lemerülni és feltöltődni a minket körülvevő hanghatások által. A magas frekvenciák (gyakran előfordulnak Mozart hegedű műveiben) feltöltik az agyat. A mélyebb hangok elszívják az energiát. Ahhoz, hogy a hangokat pozitív módon használjuk Dr.Tomatis inkább, hangterápiát javasol a gyógyszeres kezeléssel szemben. Ezáltal újjáépíti a belső fül izmokat és a fül ismét képessé válik különbségeket tenni a környezeti hangok, különböző frekvenciái között. A fül tréningezésére használt "elektromos fül" berendezés (Tomatis saját találmánya), módosított fejhallgatók segítségével hangokat közvetít a csontokon keresztül. Mozart kazetták is használatosak (szűrőkkel kiemelve a magas tartományt) a terápia során, ugyan úgy mint anyai hangok (ha megoldható) vagy Gregorián kantáták.




Német gyerekeknek Barbapapával és társaival

Sajnos nincsenek német nyelvű rajzfilm csatornáink, sőt német nyelvű gyerek dvd is csak épp hogy, de szerencsére van youtube.
ez az egyik kedvencünk:



Barbar papa

Nekem a gyerekkoromat idézi, igaz szerintem magyarul néztem, de nagyon szerettem.

Remek szókártyákat /memo kártyákat lehet venni 600 Ft körül van darabjuk, van állatos, mese világ, foglalkozás, igék .. sokféle. Ami tetszik még benne, hogy minden szóhoz hozzárendel egy mondatot is.


szintén nagyon jó a szinex szótanuló kártyája, bár már kevésbé játékos:



Én otthon a német hallgatására helyeztem a hangsúlyt, a nyelvtan majd megtanítják nekik a suliban. Persze átnézzük a leckét, meg tanuljuk a szavakat, de amit én nagyon hiányolok az oktatásból, az  a német hallgatása. A tanárnő magyarul beszél végig, szinte soha nem hallgatnak semmit, vagy ha mégis akkor egy kis dalocskát. Hát ez szerintem  kevés.
Ezért, próbálkozunk még mindenfélével:
Megvan pl. bakelit lemezen a Heidi, amin gyönyörűen beszélnek és sokszor lefekvéskor, a szokásos esti mesék után még azt felteszem csak úgy hallgatni.
És sokszor, ahogy Helen Doronéknál láttam angolból, negyedórákat csak úgy nagyon artikulálva és nagyon egyszerűen csak németül beszélek.